Mýtus – za zabaraný pôrod môže pôrodnica.

Stáva sa mi často, že pri predpôrodnej príprave počujem, že prvý pôrod bol zlý lebo „pôrodnica“. Alebo že dôvodom pre domáci pôrod sú zlé skúsenosti s pôrodnicou. Nuž tento dôvod nie je dobrý a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Po prvé – akýkoľvek motív k činu, ktorý je z ponuky „chcem sa vyhnúť niečomu inému“, nie je dobrý. Rozhodnutie musí byť úprimné a vychádzať zo sily, nie zo slabosti. Teda chcem to, lebo to chcem. Chcem jablko, lebo mám rada jablká. Nie „chcem jablko, lebo nemám rada pomaranče“. Chcem, aby môj pôrod bol takýto:…. doplňte si ďalej čo potrebujete. A stojte si za tým.

Naše 3 deti sa narodili doma. Lebo som chcela rodiť doma, chcela som mať dieťa pri pôrode len pri sebe a chcela som pri pôrode byť vo svojej vani a na svojom WC. Chcela som minimalizovať popôrodný stres bábätka spojený s mnohorakým kontaktom v cudzom prostredí s cudzími ľuďmi. Ale pozor! Bola som na to sakra dobre pripravená. Presne som vedela, ako pôrod postupuje, presne som vedela, čo sú dôvody okamžite ísť do pôrodnice, presne som vedela, že moje rozhodnutie je motivované silnou túžbou po zrodení v prirodzenosti a láske a intimite, ktorú poskytuje len domov. Mala som 3x zbalený kufor do pôrodnice. Pri poslednom tehotenstve som si spracovávala možnosť cisárskeho rezu, lebo bábo bolo takmer celý čas v maternici uložené priečne. To prirodzene porodiť nejde. A s obrovskou pokorou a vďačnosťou hovorím, že sa to podarilo a naše deti sa mohli narodiť doma.

A čo som nechcela? Nič! Nechceniu som sa vyhýbala. Ak by som totiž čokoľvek „nechcela“, túžba by nebola čistá.

Pôrodnica je fungujúca inštitúcia. Pôrody v pôrodniciach sprevádzam viac ako 10 rokov. A za ten čas konštatujem, že v prístupe k rodiacim ženám sa udial kvantový skok. Aj napriek uzavretosti pôrodníc v poslednom období, kvôli vírusu. Vidím, že pôrodnice hľadajú cesty, ako vyjsť rodiacim ženám v ústrety. Stretávam pôrodné asistentky, ktoré si robia akreditované školenia v aromaterapii pri pôrodoch. Pôrodnice na dohody zamestnávajú laktačné poradkyne. Na pôrodných sálach nájdete naparovacie stoličky a veľmi veľmi milé pôrodné asistentky a lekárky, či lekárov.

Ale nič nefunguje samo od seba a ak si chcete pôrod užiť, pripravte sa naň. Navštívte Predpôrodnú prípravu – klasickú: https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/predporodna-priprava-17, alebo formou Hypnopôrodu: https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/hypnoporod-8/. Keď vchádzate do pôrodnice, vchádzajte tam s dôverou, nie so snahou bojovať o čokoľvek. Ak chcete pre svoj pôrod a bonding špeciálne podmienky, dohodnite si ich vopred. Tehotenstvo trvá 9 mesiacov, to je dosť dlhá doba na mimoriadne dohody, ak si ich prajete. Práve takéto mimoriadne dohody posúvajú podmienky v pôrodniciach k lepšiemu. Keď sa to podarí raz, ďalšie ženy už majú cestu prešliapanú. Ja som svedkom toho ako sa to deje.

Zodpovednosť za váš pôrod je vo vašich rukách! Je neprenosná. Berte pôrodnicu ako oporu, nie ako „miesto, kde to za vás vyriešia“. Pôrodnica má svoj spôsob fungovania, oboznámte sa s ním a spolupracujte. Veď obaja máte rovnaký cieľ – aby ste po pôrode držali v plnom zdraví v náručí svoje bábätko.

Nech je pre vás pôrod nezabudnuteľným a krásnym zážitkom!

Mohlo by Vás zaujímať

ilustračný obrázok
Blog

Hľadal som maminku…

Žena sa rozhoduje, kde bude rodiť svoje druhé dieťa. Samozrejme určujúcu úlohu má pri tom zážitok z prvého pôrodu. Keď prichádzajú nové duše na náš svet, dejú sa „veci“ medzi nebom a zemou. Nie všetkému rozumieme, aj keď mnohí z nás to nemôžu nahlas ani vysloviť, lebo stoja na miestach,

Čítať »
Blog

Kvalita vs. kvantita… alebo ako vkĺznuť do role matky

Ako popôrodná dula sa njčastejšie stretávam s otázkami typu: ako často mám dojčiť? koľko má dieťa spať? koľko má dieťa priberať? ako má byť vykúrený priestor, keď je tam s nami novorodenec? koľko krát za deň môžeme chodiť von? koľko má byť vonku stupňov keď ideme von? a iné.. Všetky

Čítať »