Kvalita biomu ovplyvňuje psychiku

Prečo to píšem sem? Vám? Ženám v očakávaní, pred pôrodom? 

Pretože prvý kontakt s biómom a jeho základ sa vytvorí prechodom cez pôrodné cesty. Tu sú vo výraznej výhode ženy a hlavne deti, ktoré sa narodia prirodzene. Čo je bióm? Je to partia kamarátskych baktérií a kolonizuje celý tráviaci a vylučovací trakt. Od úst až po konečník. Zloženie mikroorganizmov biómu je rôzne na rôznych úsekoch tráviaceho traktu. O konktrétnom vplyvu biómu na osychiku človeka sa dnes vedú rozsiahle psychologické a psychiatrické výskumy. Jeden z nich robí aj moja drahá priateľka MUDr. Marcela Šoltýsová, čoskoro PhD.

Už behom tehotenstva je mnoho procesov v materskom tele riadených mikróbmi tela matky. Sú tu, aby pomáhali sebe a aj materskému telu. Keď je napríklad behom tehotenstva menej jedla, čo sa v ľudských dejinách stávalo pomerne často, materské mikróby zvýšili svoj metabolizmus, aby sa z jedla do krvného obehu matky vstrebávalo viacej kalórií. 

Ženy v reproduktívnom veku majú v pošve laktobacily a prostredie pošvy je mierne kyslé. Takto vzniká silná bariéra proti mnohým na kyslosť citlivým baktériám. Prvé tekutiny, ktoré dieťa nasaje, obsahujú práve baktérie jeho matky, medzi nimi aj laktobacily. Laktobacily a ďlašie baktérie, ktoré produkujú kyselnu mliečnu, štiepia hlavne mliečny cukor – laktózu. Čiže ak ich dieťa cestou pohltá, má dobrý základ pre trávenie materského mlieka. Detské črevo je “tabula rasa”, úplne prázdne. V čase pôrodu nie je schopné stráviť vôbec nič, ani materské mlieko. Na naštartovanie trávenia slúžia laktobalcily z materskej pošvy a hneď za tým kolostrum z materského prsníka.

Pokiaľ sa dieťa narodí cisárskym rezom bývajú jeho črevá kolonizované hlavne stafylokokmi, korynebakteriami a proprionibakteriami z  okolitého prostredia, od zdravotníckeho personálu , zo vzduchu a od ďalších novorodencov. Tieto baktérie môžu negatívne ovplyvniť vývoj mozgu a schopnosť stráviť materské mlieko.

Zdravý mikrobióm je základným predpokladom zdravej imunity, schopnosti likvidovať infekcie, ktoré vyvovávajú zápalovú reakciu centrálneho nervového systému – tým priamo ovplyvňuje psychiku. Zmena mikrobiomu vedie k zmenám v myslení, cítení a správaní. Stav čriev výrazne ovplyvňuje mozog a stav mikrobiomu ovplyvňuje stav čriev.

U detí narodených cisárskym rezom je vhodné naniesť výter z pošvy matky na všetky otvorené sliznice a kožu novorodenca. Koža je náš najväčší orgán a jej ochranná funkcia je nespochybniteľná.

Novinka v požiadavkách žien rodiacich cisárskym rezom – naneste prosím výter z mojej pošvy na telo novorodenca ihneď po narodení. Táto veta by mala byť súčasťou vašich pôrodných plánov. 

Ďalšie články

ilustračný obrázook
Blog

Nekomplikovať si život

Pretože to nemá cenu. Kde komplikácie vznikajú? V mysli! A inšpiroval ma príbeh ženy s „problémovo sa rozbiehajúcou laktáciou“. Jasné,

Čítať »