Kvalita biomu ovplyvňuje psychiku

Prečo to píšem sem? Vám? Ženám v očakávaní, pred pôrodom? 

Pretože prvý kontakt s biómom a jeho základ sa vytvorí prechodom cez pôrodné cesty. Tu sú vo výraznej výhode ženy a hlavne deti, ktoré sa narodia prirodzene. Čo je bióm? Je to partia kamarátskych baktérií a kolonizuje celý tráviaci a vylučovací trakt. Od úst až po konečník. Zloženie mikroorganizmov biómu je rôzne na rôznych úsekoch tráviaceho traktu. O konktrétnom vplyvu biómu na osychiku človeka sa dnes vedú rozsiahle psychologické a psychiatrické výskumy. Jeden z nich robí aj moja drahá priateľka MUDr. Marcela Šoltýsová, čoskoro PhD.

Už behom tehotenstva je mnoho procesov v materskom tele riadených mikróbmi tela matky. Sú tu, aby pomáhali sebe a aj materskému telu. Keď je napríklad behom tehotenstva menej jedla, čo sa v ľudských dejinách stávalo pomerne často, materské mikróby zvýšili svoj metabolizmus, aby sa z jedla do krvného obehu matky vstrebávalo viacej kalórií. 

Ženy v reproduktívnom veku majú v pošve laktobacily a prostredie pošvy je mierne kyslé. Takto vzniká silná bariéra proti mnohým na kyslosť citlivým baktériám. Prvé tekutiny, ktoré dieťa nasaje, obsahujú práve baktérie jeho matky, medzi nimi aj laktobacily. Laktobacily a ďlašie baktérie, ktoré produkujú kyselnu mliečnu, štiepia hlavne mliečny cukor – laktózu. Čiže ak ich dieťa cestou pohltá, má dobrý základ pre trávenie materského mlieka. Detské črevo je “tabula rasa”, úplne prázdne. V čase pôrodu nie je schopné stráviť vôbec nič, ani materské mlieko. Na naštartovanie trávenia slúžia laktobalcily z materskej pošvy a hneď za tým kolostrum z materského prsníka.

Pokiaľ sa dieťa narodí cisárskym rezom bývajú jeho črevá kolonizované hlavne stafylokokmi, korynebakteriami a proprionibakteriami z  okolitého prostredia, od zdravotníckeho personálu , zo vzduchu a od ďalších novorodencov. Tieto baktérie môžu negatívne ovplyvniť vývoj mozgu a schopnosť stráviť materské mlieko.

Zdravý mikrobióm je základným predpokladom zdravej imunity, schopnosti likvidovať infekcie, ktoré vyvovávajú zápalovú reakciu centrálneho nervového systému – tým priamo ovplyvňuje psychiku. Zmena mikrobiomu vedie k zmenám v myslení, cítení a správaní. Stav čriev výrazne ovplyvňuje mozog a stav mikrobiomu ovplyvňuje stav čriev.

U detí narodených cisárskym rezom je vhodné naniesť výter z pošvy matky na všetky otvorené sliznice a kožu novorodenca. Koža je náš najväčší orgán a jej ochranná funkcia je nespochybniteľná.

Novinka v požiadavkách žien rodiacich cisárskym rezom – naneste prosím výter z mojej pošvy na telo novorodenca ihneď po narodení. Táto veta by mala byť súčasťou vašich pôrodných plánov. 

Mohlo by Vás zaujímať

ilustračný obrázok
Blog

My, čo sme sedeli v prvej lavici.

Chodím do školy. To už viete:) Mám tam spolužiačky, to je jasné. Toto je úžasný postreh jednej z nich. Je to veľmi dôvtipná, systematická a inteligentná žena. Pracuje ako projektová manažérka. Jej hlavnou zručnosťou je, že vie ako s ľuďmi. To je kľúčové. Ale ako sama vtipne hovorí, to ju

Čítať »
Blog

Panvové dno po pôrode

Posilňujete po pôrode panvové dno?  Predpokladám na viac ako 90% kladnú odpoveď. A viete, že jo to neefektívne? Vysvetlím vám prečo. Panvové dno neposilňujeme. Nie je to sval ako biceps a nemá byť pevné. Pevné panvové dno vám môže priniesť problémy rovnako ako ochabnuté panvové dno. Ženy s pevným panvovým

Čítať »