TEHUJOGA

TEHUJOGA

Kvalita biomu ovplyvňuje psychiku

Prečo to píšem sem? Vám? Ženám v očakávaní, pred pôrodom? 

Pretože prvý kontakt s biómom a jeho základ sa vytvorí prechodom cez pôrodné cesty. Tu sú vo výraznej výhode ženy a hlavne deti, ktoré sa narodia prirodzene. Čo je bióm? Je to partia kamarátskych baktérií a kolonizuje celý tráviaci a vylučovací trakt. Od úst až po konečník. Zloženie mikroorganizmov biómu je rôzne na rôznych úsekoch tráviaceho traktu. O konktrétnom vplyvu biómu na osychiku človeka sa dnes vedú rozsiahle psychologické a psychiatrické výskumy. Jeden z nich robí aj moja drahá priateľka MUDr. Marcela Šoltýsová, čoskoro PhD.

Už behom tehotenstva je mnoho procesov v materskom tele riadených mikróbmi tela matky. Sú tu, aby pomáhali sebe a aj materskému telu. Keď je napríklad behom tehotenstva menej jedla, čo sa v ľudských dejinách stávalo pomerne často, materské mikróby zvýšili svoj metabolizmus, aby sa z jedla do krvného obehu matky vstrebávalo viacej kalórií. 

Ženy v reproduktívnom veku majú v pošve laktobacily a prostredie pošvy je mierne kyslé. Takto vzniká silná bariéra proti mnohým na kyslosť citlivým baktériám. Prvé tekutiny, ktoré dieťa nasaje, obsahujú práve baktérie jeho matky, medzi nimi aj laktobacily. Laktobacily a ďlašie baktérie, ktoré produkujú kyselnu mliečnu, štiepia hlavne mliečny cukor – laktózu. Čiže ak ich dieťa cestou pohltá, má dobrý základ pre trávenie materského mlieka. Detské črevo je “tabula rasa”, úplne prázdne. V čase pôrodu nie je schopné stráviť vôbec nič, ani materské mlieko. Na naštartovanie trávenia slúžia laktobalcily z materskej pošvy a hneď za tým kolostrum z materského prsníka.

Pokiaľ sa dieťa narodí cisárskym rezom bývajú jeho črevá kolonizované hlavne stafylokokmi, korynebakteriami a proprionibakteriami z  okolitého prostredia, od zdravotníckeho personálu , zo vzduchu a od ďalších novorodencov. Tieto baktérie môžu negatívne ovplyvniť vývoj mozgu a schopnosť stráviť materské mlieko.

Zdravý mikrobióm je základným predpokladom zdravej imunity, schopnosti likvidovať infekcie, ktoré vyvovávajú zápalovú reakciu centrálneho nervového systému – tým priamo ovplyvňuje psychiku. Zmena mikrobiomu vedie k zmenám v myslení, cítení a správaní. Stav čriev výrazne ovplyvňuje mozog a stav mikrobiomu ovplyvňuje stav čriev.

U detí narodených cisárskym rezom je vhodné naniesť výter z pošvy matky na všetky otvorené sliznice a kožu novorodenca. Koža je náš najväčší orgán a jej ochranná funkcia je nespochybniteľná.

Novinka v požiadavkách žien rodiacich cisárskym rezom – naneste prosím výter z mojej pošvy na telo novorodenca ihneď po narodení. Táto veta by mala byť súčasťou vašich pôrodných plánov. 

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Matka = neviditeľná vo svojej službe

Pôrod je ukončenie tehotenstva a zrodenie 2 nových bytostí – dieťatka a matky. Matkou sa stávame prvým pôrodom na zvyšok svojho života. Nie je cesta späť. Matka sa často stará najskôr o svoje dieťa a potom o seba. Pohodlie, bezpečie a zdravie dieťaťa je na prvom mieste. Matka robí všetko

Čítať »
ilustračný obrázok
Blog

Múdrosť alebo vedomosti?

Skoro Hamletovská otázka. Aký je medzi nimi rozdiel? Slovami Sokrata z Pokojného bojovníka: „Vieš umyť okno?“ Odpoved: „Áno.“ Sokrates: „To je vedomosť. Múdrosť je vziať handru a urobiť to.“ Tento blog bude o vzdelávaní. Je vzdelávanie cestou k múdrosti? Keď dostaneme titul a ukončíme nejaké štúdium, sme múdrejší? Nie sme.

Čítať »