Puberta sa nedá zvládnuť “len s rodičmi”. Puberťák potrebuje kmeň!

Máme to už doma aj my. Mamu v prechode a dieťa v puberte. Zatiaľ len jedno:):):). 

Puberta je veľmi dôležité obdobie osobnostného a sexuálneho vyzrievania. Nebudem sa tu tváriť prudérne a rozdeľovať osobnosť a sexualitu. Vyvíjajú sa celoživotne ruka v ruke a pokiaľ je potlačená a nevidená, ktorákoľvek stránka nášho prirodzeného vývoja, máme problém na celý život. A nielen my, celá spoločnosť. 

Puberťáci – už nie deti, ešte nie dospelí. Ich  telá sa menia tak rýchlo, že ich mozog sotva stíha reagovať. Nečudo, že mnohí z nich zrazu nestíhajú v škole. Ich mozog má toľko práce s koordináciou, že nejaké rovnice o dvoch neznámych (vôbec nie životne dôležité), si pokojne nechá na dôchodok – na čas, kedy nad tým bude mať kapacitu uvažovať. 

Ich detská osobnosť a stratégie vychádzania s okolím sú minulosť. Zrazu nevyzerajú rovnako – ich telá, hlasy, zápach… 

Čo im pomáha je BEZPODMIENEČNÉ PRIJATIE, ŽE NEVEDIA BYŤ DOSPELÍ. Občas majú právo reagovať ako malé deti. Majú jednoducho nedostatok iných fungujúcich skúseností. 

Fyzicky im pomáha DLHÝ RANNÝ SPÁNOK. je životne dôležitý pre mozog. Nechajte svojho puberťáka pospať ždy, keď je to možné. A niekedy aj keď je to nemožné. Nulté hodiny v škole a aj vstávanie na 8 do školy je privčas. Nie sú leniví, sú len prevalcovaní ich meniacim sa životom. Keď sa vyspia majú oveľa väčšiu kapacitu na čokoľvek. Aj na to, byť k vám, ako rodičom, slušní. Mne pomáha sa naladiť na svoje nevyspaté vydojčené ja v prvom roku po narodení každého nášho dieťaťa. Bola som dospelá a vedela som byť milá. Ale keď som bola nevyspatá, tak som jednoducho nevedela byť dobrá ani na svoje vlastné deti. Stálo ma to vždy veľa síl a trpezlivosť som vtedy ťahala aj z päty na nohe. Ak je váš puberťák drzý, asi je len nevyspatý. 

POTREBUJÚ NIEKAM PATRIŤ. To, že majú rodinu, kam patria, už vedia. Potrebujú patriť do spoločnosti. Nájsť svoju vášeň a byť v nej podporený. Ideálny je kmeň dospelých. Ja som preto vďačná za Jozefa, Petra, Matúša, Jančiho, Milana, Marcela, Joyefa, Martina, Janka, Tomáša…Pretože každý z nich je už dospelým mužom a nájde si občas čas byť s našim synom vo svojej vášni. príroda, motorky, stromy, počítače, varenie, ryby, bicykel, bojové umenia…Všetci dospelý sa k nášmu puberťákovi správajú ako k seberovnému. Potom má šancu naučiť sa, ako sa k sebe správajú dospeli muži. 

Ak puberťák nemá kmeň, má aspoň partiu rovnakých pubertiakov. Aj táto je dôležitá, ale nenahradí kmeň a zdravé živé mužské vzory. Z partií sú gangy a z gangov sú vždy problémy… 

A tá sexualita? Ako neobrúsený diamant…potrebujú čas sa nájsť. Tu im patrí právo na intimitu. Ani rodičia už nevedia všetko. Ak áno, nie je to dobre. Mama a otec už nie sú intímnymi dôverníkmi. Naše deti majú tajomstvá a majú na ne právo. Ak je vyzradené, to čo chceli utajiť, hlboko ich to raní. Aj na prežívanie zranení majú právo. Vedieť sa vyrovnať  so zraniteľnosťou, sexuálnou zraniteľnosťou, je nástrojom na prežitie ostatného života. Bezpodmienečne a neustále potrebujú cítiť, že k nám patria. Že nemusia nič, aby mali doma pokoj a našli tu lásku. 

Mohlo by Vás zaujímať

ilustračný obrázok
Blog

Plán popôrodného útočiska

Venujte v tehotenstve čas a pozornosť plánovaniu a príprave priestoru, v ktorom budete tráviť šestonedelie. Dôležité je vaše pohodlie. Aby ste mali všetko, čo potrebujete pre bábo po ruke, aby ste mohli mať  bábätko vo svojej blízkosti. Rátajte s tým, že sa dlhšie po pôrode nedostanete do obchodu, urobte si

Čítať »
Blog

Ženská sexualita

Naša sexualita sa počas života mení, ideálne kultivuje. V obrazoch dnešného sveta je veľmi pokrivená. Vlastne nevieme, čo si pod slovom sexualita predstaviť. To čo vidíme, je erotika, nie sexualita. Sexualita je sila, ktorá v spojení s láskavým ženským srdcom, dokáže zázraky. Sexualita nie je povinnosť. Ani manželská, ani nijaká

Čítať »