TEHUJOGA

TEHUJOGA

… ako som čakala na pôrod

V roku rozkvetu kundalíní a splnených prianí som sa aj ja ocitla v úplne novej situácií. Oslovila ma ako pôrodný sprievod veľmi zaujímavá žena, pre mňa skôr bytosť.

Už prvá správa od nej bola čarovná, písala mi v 33 týždni a opýtala sa s pokorou, či mám okolo jej termínu pôrodu voľno. Mala som. Rovno som povedala, že je to pre mňa ďaleká cesta a zaujímalo ma, ako na mňa vôbec prišla. Odpoveď: “ Poprosila som, nech sa mi ukáže vhodná žena pre môj pôrod a ukázala si sa ty.“ (nebudem vás napínať, ako to vesmír urobil, bolo to cez instagram:)). Chvíľu trvalo, kým sme sa stretli. V čase nášho prvého stretnutia koncom apríla mi upresnili termín pôrodu na 18.5. Nuž to bude rýchlovka, povedala som si vo vnútri. Žienka v kontakte sama so sebou, muž presne pozná svoju úlohu, sú pripravení, mama ju podporuje…Skrátka, tešila som sa ako malé dievčatko, ktoré dostane vytúženú hračku, že takéto pôrody chcem. Avšak proces sa ešte len začínal.

Je krásny, veľmi otvorený a môžem úprimne povedať, že takto som ešte nemala tú česť sprevádzať. Lebo nikto doteraz takto procesom sprevádzať nechcel. Pri tomto pôrode sa ešte stále cesta otvára, bábo je v bezpečí mamkinho bruška. Ale mama, otec a starká už prešli kus cesty, otvorili sa novým roliam, ktoré ich čakajú, dovolili si smútiť za tým čo odchádza (lebo pôrodom sa jedna etapa v živote ženy nenávratne končí a je to pekná etapa. Je v poriadku za ňou smútiť, rozlúčiť sa s ňou). Všetci uvideli svoje nové role, do ktorých sa pôrodom zrodia a naciťujú sa na ne. Cesta je viac než otvorená. Je mi cťou, že som ju mohla sprevádzať. Ukazovať nevidené, pomenovať nepomenované, odkrývať skryté…Lebo tak to býva, že dôležité veci o nás sú nám skryté. Tak a teraz už len porodiť :)… Nech je tento pôrod láskyplným, krásnym a nezabudnuteľným zážitkom pre túto rodinu a aj všetky bytosti.

Čo túto nádhernú mamičku podporilo v jej ceste? Viedolekcie pre tehuľky, časť pre 3. trimester. Veľmi si pochvaľovala ásany pre 3. trimester (tak sa konkrétne volá to video), ktoré jej pomohly uvoľniť dlhotvajúce bolestivé napätie v slabinách. Takto už kontrakcie pri pôrode nebudú vyrážať až do nôh. Tiež si užívala Meditácie pre tehuľky, najviac „Som dôvera a sila prítomného okamihu“. Táto je venovaná nácviku pôrodného dýchania. O jeho sile, nielen pri pôrode, sa tiež niekedy rozpíšem.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Tehotenstvo ako ho nepoznáme – 2. časť 

Element vody a tehotenstvo Voda je elementom multidimenzionálneho zmyslového vnímania. Je tekutou extázou, živel emócií a prináša bábätku ukotvenie v tele. 9-týždňový plôdik je pozývaný živlom vody, plodovej vody, aby “vplynul” do tela. Bábätko vpláva do hlbokých, tekutých, zmyselných pocitových dimenzií svojho fyzického tela a prežíva druhú časť tehotenstva spojenú

Čítať »
ilustračný obrázok
...o deťoch

Nechcem byť ako moja mama

Tak toto je ozaj ťažké. Nebyť ako niekto, koho celé detstvo pozorujeme a vnímame ako Bohyňu správneho konania. Tak nás totiž vidia naše deti. Sme pre nich tí, ktorí vedia ako sú veci správne. Kým sme malí, nasávame. Naše mozgy fungujú vo vlnových hladinách, ktoré náš mozog učia. Je ako

Čítať »