“Som extrémny manifestátor. Ale načo mám zhmotniť niečo čo mi nepatrí?”

povedal mi v pondelok na Hypnopôrodnej predpôrodnej príprave otecko čakateľ:).

Tieto slová mi ostali v mysli. Hovoria o pokore. Aj keď mám nesmiernu moc (a nie prvý raz tu čítate, že ju má každý z nás), mám svoje miesto v príbehu sveta. Toto miesto nie je náhodné. Je moje. Som k nemu vedená/vedený. Môžu byť aj iné miesta  a okolnosti, ktoré sú pre mňa lákavejšie. A sú zároveň dosiahnuteľné. Ale ak mi nepatria, ak nie sú súčasťou piesne mojej duše, bude ma to čosi stáť. A zvyčajne cena nie je malá (nehovoríme len o peniazoch).

A tu je povedané všetko. 

Prevediem to pôrody. Nič z toho, čo tu napíšem nie je “dobré” ani “zlé”. 

Pripravujem ženy na pôrod už viac ako dekádu. Za ten čas som sa stretla s rôznymi “vysnívanými pôrodmi” a “znásilňovaním časopriestoru”, aby to bolo “tak, ako chcem!” Toto je tienistá stránka preberania ženkej sily. Je to hlavne kontrola a neprijatie. 

Je jednoznačné, že pôrod patrí žene. Miestom zrodu, je ženské telo. Bránou života je jóni – najintímnejšie miesto na ženskom tele. Aj milencovi trvá niekedy celé dni, týždne, mesiace, roky, než ho toto miesto otvorene prijme. Preto my ženy bojujeme za dôstojnosť pri pôrodoch a v posledných rokoch vidno, že sa nám to celkom darí. Ale rodí sa dieťa, ktoré tiež píše svoj príbeh.

Pôrody, ako všetko v našich životoch, je darom, aby sme mohli žiť svoj potenciál. A je široká škála možností. Keď som bola tehotná po prvý krát, pomýšľala som na to, že rodiť v Belgicku by nebolo zle, lebo sa mi tamojší spôsob práce pôrodníc pozdával. Dnes stačí zájsť pár km za hranice Slovenska. A aj na Slovensku sú pôrodnice, kde sa dá krásne porodiť. A starostlivosť zdravotníckeho personálu o ženu pri domácom pôrode je tiež už legálne možná. Svet sa mení. Verím, že k lepšiemu.

Ostáva nám prijať možnosti, ktoré máme, v úcte a pokore k životu. Všetko, čo zažívame z veľkej miery tvorí náš postoj k tomu čo sa práve deje. Ak je to súčasť nášho príbehu, okolnosti sú nepodstatné, lebo všetko pôjde ľahko. Keby sme dokázali “prijať svoje miesto na svete”, bolo by menej bojov (vnútorných aj vzájomných), viac spokojnosti a menej napätia. Aj to je cena, ktorú platíme. 

Ďalšie články

Blog

Stretnutie TEHUJOGínok

Cvičili ste v tehotenstve so mnou Tehujogu? Spomínate na “tie časy”? Chceli by ste sa niekedy znovu stretnúť? Tak príďte

Čítať »