Posilňujete po pôrode panvové dno? 

Predpokladám na viac ako 90% kladnú odpoveď. A viete, že jo to neefektívne? Vysvetlím vám prečo.

Panvové dno neposilňujeme. Nie je to sval ako biceps a nemá byť pevné. Pevné panvové dno vám môže priniesť problémy rovnako ako ochabnuté panvové dno. Ženy s pevným panvovým dnom majú často problémy s vyprázdňovaním, mávajú sliné menštručné bolesti a nedokážu cítiť orgazmus. Vedeli ste to?

Rovnako pri panvovom dne nemôžeme hovoriť o fáze aktivity a pasivity. Najčastejšie to od všetkých fyzioterapeutov počujeme tak – s nádychom je panvové dno pasívne a s výdychom je aktívne. Nie je to celkom tak. Panvové dno je štruktúra, ktorá nesie močový mechúr, maternicu a poslednú časť hrubého čreva tzv. tračník. Každý z týchto orgánov sa vyprázdňuje v rozličnom čase. Močový mechúr cca raz za hodinu a pol, hrubé črevo raz za 24 hodín a maternica raz za mesiac – počas menštruácie neustále niekoľko dní, alebo raz za 9 mesiacov, pokiaľ nesie vyvíjajúce sa bábätko. Ak by panvové dno s každým nádychom bolo pasívne, mohol by nám unikať moč vždy keď nadýchneme a rovnako menštruačná krv by s každým výdychom mala prestať tiecť. 

PANVOVÉ DNO MÁ BYŤ PRUŽNÉ! Pružné ako guma. 

Práve vďaka svojej pružnosti a jednotlivým vrstvám, vie panvové dno uvoľniť a vypustiť len obsah močového mechúra. Vrtstvy panvového dna by mali byť navzájom voči sebe pohyblivé a kĺzať jedna po druhej ako hodvábne závoje. Prekážkou bývajú traumatické zážitky a tiež pooperačné stavy. Tu patrí aj nástrih hrádze a jeho šitie. Pokiaľ nie sú voči sebe pohyblivé a vznikli medzi jednotlivými vrstvami zrasty, môže sa to prejaviť telesnými bolesťami aj na zdanlivo nelogických miestach, ako napríklad krk, temporomandibulárny kĺb, ramená.

Najbežnejšou traumou, ktorú zažije takmer každá žena a nesie ju panvové dno, je pôrod. Po pôrode mnoho žien o sebe hovorí ako “tam dolu”. V tomto stave nie je možné obnoviť funkčnosť panvového dna. 

  • pokiaľ vaše dieťa už pomaly chodí do škôlky a vy stále máte diastázu,
  • pokiaľ ste sa už nikdy po pôrode nedokázali milovať tak uvoľnene ako predtým
  • pokiaľ pri malej potrebe presedíte na záchode celú večnosť kým z vás “všetko vytečie”
  • pokiaľ máte zápchu
  • pokiaľ vaša menštruácia nie je vôbec  pravidelná

…sú to všetko signály vášho panvového dna. Volá o vašu pozornosť a pomoc.

Pozývam vás na Somatické uvoľnenie pôrodnej traumy – https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/somaticke-uvolnenie-porodnej-traumy/. Celodenný seminár, kde sa cez jemné pohybové techniky ponoríme do hĺbky svojho tela a nájdeme znovu spojenie s panvovým dnom. Pre navrátenie celistvosti, zdravia a radosti do ženského života. Aby sme mohli kvitnúť v každom veku. 

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Sexualita ako základná tvorivá sila

Sexualita, nie „len erotika“, ale sexualita je prúd tvorivej energie, ktorá je základnou energiou života. Stojí pri jeho stvorení, zrodení a udržiava zmysel a rozkoš v tvorení v každodennom bytí. Sexualita je základnou ochranou pred vyhorením v akejkoľvek oblasti. Našepkáva emóciami, stačí ich počúvať a rozhodovať sa z vnútroného priestoru

Čítať »
ilustračný obrázook
Blog

Keď duša „nestíha“ za telom …

Príbeh jedného pôrodu, ktorý sa stal nedávno. Rodičia, ktorí očakávali príchod svojho prvorodeného syna sa z neho veľmi tešia a tešili sa celé tehotenstvo. Mal sa ako v bavlnke. Rozumejte – má mamu a otca, ktorí vnímali jeho podstatu, tu nehmotnú, jeho dušu, keď ešte nebol narodený. Sú obaja veľmi

Čítať »