Ako popôrodná dula sa njčastejšie stretávam s otázkami typu:
- ako často mám dojčiť?
- koľko má dieťa spať?
- koľko má dieťa priberať?
- ako má byť vykúrený priestor, keď je tam s nami novorodenec?
- koľko krát za deň môžeme chodiť von?
- koľko má byť vonku stupňov keď ideme von?
- a iné..
Všetky sú kvantitatívne. A neexistuje na ne jednoznačná odpoveď, pretože každá rodina je iná a každý novorodenenec je iný.
Ako odpovedám?
PONORTE SA DO KVALITY! Pretaňte sa pýtať koľko? miesto toho sledujte seba a svoje dieťa. Matky presne vie, že dieťa je hladné. Okrem iného cíti veľmi jasne naliate mlieko v prsiach. Deti spia a jedia koľko potrebujú. Top úloha v šestonedelí je dojčenie. Vždy, keď je dieťatko bdelé, ponúkajte mu prsník. Keď má novorodeneckú žltačnu, môže byť dojčenie ozaj dlhé a trvať pokojne aj pol hodinu aj viac. Silné dieťatko naopak nadojčíte raz dva, možno aj z oboch prsníkov. Prírastok dieťatka a množstvo mlieka vo vašich prsiach závisí od:
- frekvencie dojčenia – čím viac ubudne, tým viac sa vytvorí,
- a od výživy, ktorú matka po pôrode má. Dokonalý návod na stravu v šestonedelí nájdete v Kuchárskej knihe pre šestonedieľky.
- od rýchlosti regenerácie po pôrode. Veľa oddychujte, nechajte domácnosť niekomu inému.
So spánkom, obliekaním, chodením von je to presne tak isto. Sledujte, pokojne dýchajte, noste dieťatko pri srdci, buďte v jeho blízkosti (to prospieva obom stranám, aj matke aj dieťaťu a aj otcovi:)) a objímajte sa so svojím mužom viac ako 10 sekúnd. To je tenká línia medzi laktačnou psychózou a psychickou pohodou ženy v šestonedelí.
Keby ste sa strácali, ozvite sa 0905 993 417, michaela@tehujoga.sk – osobne alebo on-line vás rada podporím:)