Kvalita vs. kvantita… alebo ako vkĺznuť do role matky

Ako popôrodná dula sa njčastejšie stretávam s otázkami typu:

  • ako často mám dojčiť?
  • koľko má dieťa spať?
  • koľko má dieťa priberať?
  • ako má byť vykúrený priestor, keď je tam s nami novorodenec?
  • koľko krát za deň môžeme chodiť von?
  • koľko má byť vonku stupňov keď ideme von?
  • a iné..

Všetky sú kvantitatívne. A neexistuje na ne jednoznačná odpoveď, pretože každá rodina je iná a každý novorodenenec je iný.

Ako odpovedám?

PONORTE SA DO KVALITY! Pretaňte sa pýtať koľko? miesto toho sledujte seba a svoje dieťa. Matky presne vie, že dieťa je hladné. Okrem iného cíti veľmi jasne naliate mlieko v prsiach. Deti spia a jedia koľko potrebujú. Top úloha v šestonedelí je dojčenie. Vždy, keď je dieťatko bdelé, ponúkajte mu prsník. Keď má novorodeneckú žltačnu, môže byť dojčenie ozaj dlhé a trvať pokojne aj pol hodinu aj viac. Silné dieťatko naopak nadojčíte raz dva, možno aj z oboch prsníkov. Prírastok dieťatka a množstvo mlieka vo vašich prsiach závisí od:

  • frekvencie dojčenia – čím viac ubudne, tým viac sa vytvorí,
  • a od výživy, ktorú matka po pôrode má. Dokonalý návod na stravu v šestonedelí nájdete v Kuchárskej knihe pre šestonedieľky.
  • od rýchlosti regenerácie po pôrode. Veľa oddychujte, nechajte domácnosť niekomu inému.

So spánkom, obliekaním, chodením von je to presne tak isto. Sledujte, pokojne dýchajte, noste dieťatko pri srdci, buďte v jeho blízkosti (to prospieva obom stranám, aj matke aj dieťaťu a aj otcovi:)) a objímajte sa so svojím mužom viac ako 10 sekúnd. To je tenká línia medzi laktačnou psychózou a psychickou pohodou ženy v šestonedelí.

Keby ste sa strácali, ozvite sa 0905 993 417, michaela@tehujoga.sk – osobne alebo on-line vás rada podporím:)

Mohlo by Vás zaujímať

ilustračný obrázok
Blog

Keď to nie je, ako sme si predstavovali

Za posledný mesiac som sprevádzala 3 pôrody. Všetky boli krásne a bezproblémové. Všetky deti prišli na svet v domácom prostredí. A aj keď pôrody boli pekné a deti boli od prvých chvíľ svojich životov v bezprostrednom kontakte s mamičkami a mamičky s deťmi, šestonedelie ideálne a bez problémov vôbec nebolo.

Čítať »
Blog

Regenerácia po pôrode

Dnes som mala možnosť vidieť naživo, okrem svojej vlastnej skúsenosti, účinok Videolekcií popôrodenej regenerácie na telo ženy po pôrode. Pripravovala som na pôrod a sprevádzale šestonedelím mladú mamičku v očakávaní prvého bábätka. Jej pôrod bol veľmi krásny a rýchly. V šestonedelí sa krásne s bábätkom zladili. Pri jednej mojej popôrodnej

Čítať »